SALONIK POLITYCZNY (ODC. 260/2) - JAK ZREFORMOWAĆ OBECNĄ SZKOŁĘ W POLSCE?

Oglądaj nas i czytaj także na portalu www.telewizjarepublika.pl -
codziennie nowe wiadomości z Polski i świata!

Komentarze

 1. Jan Kowalski

  Jan Kowalski

  4 dni temu

  Elitą Policja prawnicy lekarze nauczyciele to ludzie Bex honoru przepraszam jednostki

 2. Jan Kowalski

  Jan Kowalski

  4 dni temu

  Zròb zmiany w budzetòwce wywal million ludzi nauczycieli urzędnikòw i to przegrasz wybory oni mają rodziny szwagròw còrka braid synòw Polska nigdy nie wyjdzie na prostą

 3. Andrzej Ko Han

  Andrzej Ko Han

  4 dni temu

  Jak tak czytam wasze komentarze to mam wrażenie że najlepsza szkoła to była za komuny. Nie była, była kompletnie do bani. Tylko wspomnienia są piękne bo wtedy miałem 10 lat :-)

 4. Kris Rafcio

  Kris Rafcio

  5 dni temu

  upadło środowisko księży ....

 5. Kris Rafcio

  Kris Rafcio

  5 dni temu

  zając sie hodowlą np. krów... dajcie spokój dzieciom :)

 6. Łukasz Ostr

  Łukasz Ostr

  5 dni temu

  10:00 Pan Janecki mówi, że ludzie po studiach matematycznych nie chcą uczyć w szkołach. Ale przecież w poprzedniej części mówił, jak jest dobrze nauczycielom, to dlaczego ludzie nie chcą pracować w szkołach? Coś się nie klei ta narracja.

 7. pb1976ful

  pb1976ful

  5 dni temu

  ZNP będzie balować po 3 mce w Ciechocinku,Kołobrzegu czy Busku zdroju za Nasze podatki

 8. Andrew Wazagow

  Andrew Wazagow

  6 dni temu

  Co do matolow to sie zgadzam . Te cztery matoly tutaj nie umieja nawet rozmawiac , WIEDZAC ze milionowe rzesze sluchaczy na nich sie ucza. Powszechna edukacja dala jednak Polsce te sile ,ze w innych krajach sa wlasnie bardzo cenieni , czesto o wiele bardziej niz tuziemcy.

 9. Andrew Wazagow

  Andrew Wazagow

  6 dni temu

  Ziemkiewicz zachowuje sie jak buc ( co bylo do przewidzenia ) uzurpujac sobie prawo do wyglaszania swoich zauwazen , o sluchajacych mniejsza. Gdybym ja byl uczestnikiem tego panelu , za kazdym jego takim wtretem zatrzymal bym sie , przeczekal , i nastepnie zapytal go czy mam prawo do wypowiadania sie , czy tez mam sobie pojsc. Czy moze strzelic go w ucho ? Co woli ?

  • Andrew Wazagow

   Andrew Wazagow

   5 dni temu

   @+Jerzy Kryszak Alez przeciez o to wlasnie mi chodzi ze , na poczatku zwlaszcza , wszystkim mowiacym wpada w slowo . Czy ma kaca nie wiem i nie interesuje mnie jego zycie. Interesuje mnie dialog , ktory chce miec czytelny.

  • Jerzy Kryszak

   Jerzy Kryszak

   5 dni temu

   A nie zauważyłeś że chłop ma po prostu kaca? Mnie to tam nawet bardziej odpowiada bo dyscyplinę lepiej trzyma. Dlatego w tym tygodniu wyjątkowo merytorycznie. Pamiętaj że jest to przede wszystkim program dla widza, a nie miłe pogaduchy panów przy herbacie.

 10. Tomasz Witkowski

  Tomasz Witkowski

  6 dni temu

  W 2030 roku braknie nam 2 mln pracujących ludzi aby utrzymać PKB. Potrzebujemy wyspecjalizowanej, wykształconej kadry. Nauczycieli do 30 roku życia jest 6%. Potrzebujemy radykalnej zmiany w edukacji i radykalnej podwyżki płac alby przetrwać.

 11. Andrzej Ko Han

  Andrzej Ko Han

  6 dni temu

  System fiński w Polskiej szkole. U ha ha.... niezły ubaw. 7 lat temu moja żona miała w szkolę wymiane nauczycieli z finlandii. Początkowo goście byli zachwyceni, pensum 18 godzin? REWELACJA!, a potem... . Weszli do świetlicy zobaczyli grupę dzieci (~40) i zadali pytanie: A ilu nauczycieli jednocześnie zajmuje się tak dużą grupą? Jeden. COOOO? . A gdzie pani ma zaplecze nauczyciela? Tu w tej szafie w rogu. A gdzie przyjmuje Pani rodziców? Gdzie ma Pani komputer, drukarkę, biurko? NIe mam, w naszej szkole mamy dwie sale informatyczne, ale do dyspozycji nauczycieli są dwa komputery i jedna drukarka w sekretariacie o limitowanym dostępie. A rodziców zprzyjmujemy w sali lub na korytarzu poza płatnymi godzinami pracy. NIEWIARYGODNE!, u nas każdy nauczyciel ma biuro. . Jak i gdzie się Pani przygotowuje do pracy sprawdza sprawdziany, etc? W domu na prywatnym sprzęcie, materiałach. DOSTAJE PANI ZA TO REFINANSOWANIE? Jakie refinansowanie, za co? NIEWIARYGODNE! . I nosi pani sprawdziany do domu? NO tak oczywiście. NIEWIARYGODNE! . Dlaczego na przerwie nie chodzi Pani do pokoju nauczycielskiego? Bo, jest w nim 15 krzeseł, a nauczycieli 57, więc uznałam, że moja obecność tam jest zbędna, przy dzienniku elektronicznym nie muszę tam iść nawet po to by wymienić dziennik. NIEWIARYGODNE! . No ale gdzie macie rady klasyfikacyjne? Na stołówce jak jest wolna. NIEWIARYGODNE! . WIECIE CO TO TAK MY WOLIMY JEDNAK SYSTEM FIŃSKI GDZIE PRACE MOŻEMY ZOSTAWIĆ W PRACY. . PANOWIE, BUDOWA SYSTEMU OŚWIATOWEGO W FORMIE FIŃSKIEJ JEST MOŻLIWA, ALE WYMAGA NIEWIARYGODNYCH NAKŁADÓW FINANSOWYCH. MOŻE RZĄD ZACZĄŁBY TĘ REFORMĘ OD WYBUDOWANIA 1 MODELOWEJ SZKOŁY, KTÓRA SPEŁNIAŁABY WYMOGI POD WZGLĘDEM ARCHITEKTONICZNYM I FUNKCJONALNYM, OGRANICZYŁ ILOŚĆ UCZNIÓW W KLASIE DO 16, ZATRUDNIŁ PO 2 NAUCZYCIELI NA KLASĘ I WYLICZYŁ ILE TO WSZYSTKO KOSZTUJE! . Ja jestem tylko prostym inżynierem i bez budowy potrafię to wyliczyć.

 12. Andrzej Ko Han

  Andrzej Ko Han

  6 dni temu

  Proszę Szanownych Panów, moja żona jest, a raczej była członkiem NZZ Solidarność Nauczycieli. Decyzję o strajku podjeli przez głosowanie trzy tygodnie przed awantura medialną. . Mając troje dzieci trzy miesiace temu przestaliśmy się bilansować w budżecie domowym. Ja prowadzę działalość gospodarczą w ramach projektowania budowlanego. Doświadczam ogromnych opóźnień płatniczych które chylą moją działalność do zamknięcia. . I to jest zupełnie podstawowy powód strajku zwłaszcza, że w perspektywie przyszłego roku widzimy konieczne podwyżki prądu i powiązany wzrost cen. . No ale mamy 3 dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym, więc co z 500+? Bilansowaliśmy się bez 500+ przez lata. Po kolejnych krachach budowlanych w ciągu siedmiu lat udało mi się zachować stabilność finansową i nie upaść. Jednak oszczędności inwestycyjnych nie mamy żadnych, nie mamy też długów gdyż przezornie unikamy kredytów konsumpcyjnych. 500+ było przez nas przyjete z entuzjazmem, gdyż pozwoliło nam wygernerować pierwsze oszczędności. Obecnie zaczynamy przejadać 500+. Dla nas ta dotacja jest przeznaczona dla naszych dzieci, tworzy dla nich nasz prywatny fundusz mieszkaniowy czy stypendialny. I wydatki na bieżące życie z tych pieniędzy jest nieporozumieniem. . Polityka Państwa w budownictwie jest tragiczna, nie pozwala drobnym firmom na akumulację zysku żyjemy na łasce i niełasce dużych graczy. Otwarcie rynku na masowy dopływ tanich pracowników dobija ten rynek skutecznie. Być może makroekonomicznie oznacza to że inwestycje są tanie, ale mikroekonomicznie oznacza to że ja na tym nie zarabiam. Koszta miesięczne w mojej branży to zus 1K + biuro 1K + oprogramowanie 1K. . Nie chcemy wyjeżdżać, bo kochamy Polskę, kochamy nasz język i chcemy żyć w Polsce, ale... ja atrakcyjne oferty pracy mam wyłącznie za granicą. Za 4K ide natychmiast.

 13. mark pinert

  mark pinert

  6 dni temu

  ZASIŁKAMI UBEZWŁASNOWOLNIA SIĘ NARÓD, TRZEBA DAĆ LUDZIOM PRACĘ I S U P E R Z A R O B K I !!! KAŻDY KTO ROBI INACZEJ TO ZWYKŁY UWODZICIEL. Ja bym dał każdemu Polakowi po 10 tys/mc bo i tak wszyscy na świecie drukują kasę bez zachowania bilansu ekonomicznego a dzięki Bogu nie wymusili jeszcze na nas wejścia do euro !!!

 14. Krysta Lita

  Krysta Lita

  6 dni temu

  Kobiety wspolczesne sa bardziej nienawistne, aroganckie i zdemoralizowane niz ich poprzedniczki, a nawet dzisiejsi mezczyzni.

  • Piotr P

   Piotr P

   6 dni temu

   Krysta Lita to samo mówi moja kuzynka, kurator sądowy.

 15. Asia T

  Asia T

  6 dni temu

  Młodych wypycha się za granicę, już nawet dla Czechów Polak to ten, który służy do wykonywania tej pracy , której nikt w Czechach nie chce. Zamiast poszukiwać formuły, w której Polak będzie realizował prace mądrze i na wysokim poziomie - a to właśnie szkoła i studia dają ku temu podstawy , to się wypycha kolejne fale ludzkie, które stają się synonimem zacofania . To nasze tzw "elity" powinny się wstydzić, ze nie mają żadnej ambicji w zakresie poziomu społecznego i postępu!

 16. janusz chol

  janusz chol

  6 dni temu

  Przyjda bandyci roszczeniowi z Nowego Jorku i okolic na bagnetach amerykanskich zolnierzy i wszystkich pogodza - ogoloca spoleczenstwo z wszystkiego i bedzie powszechna bieda i system niewolniczy . Act Just 447

 17. Patryk Tyburkiewicz

  Patryk Tyburkiewicz

  6 dni temu

  4:45 - to jest ciekawe w kontekście strajku socjalnego. Szeregowi żołnierze - o zgrozo - nie wnoszą postulatów strategicznych! O zgrozo! Urzędnicy nie wnoszą postulatów antybiurokratycznych! O zgrozo! Napuchnięta bańka darmozjadów! Lecz z czym do ludzi którzy walczą o swoje prawa? Lata debat o reformie gdy był czas na dyskusje systemowe - bez efektu - teraz zaś - o zgrozo! Darmozjady. Ciekawe że panom nie jest wstyd mieszać debaty systemowej z debatą czysto zarobkową - przyznam, część działaczy strajkujących zbędnie pierniczy o jakości nauczania. Aha, pan Janecki kłamie o nie zwalnianiu nauczycieli. Reasumując wrzućmy wszystkie tematy do jednego worka i zwalmy na frontowych. Brawo :D

 18. Krystyna Cichosz

  Krystyna Cichosz

  6 dni temu

  Ta nauczycielka, rycząca krowa przypomina mi.okupację sejmu i noce sprawy Muchy 😂

 19. Krystyna Cichosz

  Krystyna Cichosz

  6 dni temu

  Ustawowo zakazać strajku wszystkim urzędnikom państwowym . U naszych sąsiadów ,co to sa wzorem dla opozycji jest taki zakaz.

 20. przemaser2

  przemaser2

  6 dni temu

  idiooto we fryzurce pracy jest duzo ale nie ma placy

  • pb1976ful

   pb1976ful

   5 dni temu

   to idż sobie dorób po godzinach jak ja

 21. tyz tyz

  tyz tyz

  6 dni temu

  No nareszcie, panie Janecki. Znieść obowiązek szkolny i pozostawić edukację rodzicom.

  • tyz tyz

   tyz tyz

   Dzień temu

   +Tallis Keeton a ci, którzy teraz chcą ją ,,naprawiać"- zalewska, fałSzydło i bankster jaką edukację odebrali - badziewną i czy dlatego można nazywać ich badziewiem? Trzeba w końcu z tym skończyć - rodzic decyduje o dziecku. Weź przykład z dworczyka, odszedł od systemu publicznej edukacji. Dzieci w prywatnej szkole, zadowolone. Czesne opłacone z chudziutkiej ministerialnej pensyjki, ledwo biedaczek wiąże koniec z końcem, ale to on jest sternikiem.

  • Tallis Keeton

   Tallis Keeton

   2 dni temu

   pozostawić edukację rodzicom? Masz na myśli tych rodziców, których wcześniej przez 20 lat wyedukowała ta badziewna szkoła? :D Toż to będzie, jak z powiedzeniem, że prowadził ślepy kulawego :D

 22. Ursus Maritimus

  Ursus Maritimus

  6 dni temu

  @We!es Słowiański Pan - przykryj ekran płachtą GW i rzygaj na zdrowie ale tylko swoje

 23. Cez Ozo

  Cez Ozo

  6 dni temu

  Rząd niema to rodzice muszą zapłacić dostają przecież 500+ albo uczcie sami swoje dzieci

 24. Andrzej Wysocki

  Andrzej Wysocki

  6 dni temu

  Mam 60 lat,do głowy by mi nie przyszło, że nauczyciele mnie opuszczą,tfu!!!!

 25. Andrzej Wisniewski

  Andrzej Wisniewski

  6 dni temu

  Dziennikarstwo? Niech upadnie też.

 26. Andrzej Wysocki

  Andrzej Wysocki

  6 dni temu

  Moim zdaniem, PiS, PO,to ta sama żydowska szmata, PiS rozdaje plusy,napompuje tak te plusy i przegra w wyborach. PO zwalając winę na PiS tak podniesie podatki że miliony Polaków wyjedzie na zachód, a pierdolone pejsate tu przyjadą.Będzie polin, tą kurwą dudową , szmatą eskimoską kible czyścić.

 27. andrzej olek

  andrzej olek

  6 dni temu

  Głosowałem na pis kupowałem Pana książku panie Rafale. Może by Pan zainterweniował do P Kurskiego bo od 2 dni tvn 24 muszę oglądać niestety.. -ci z tvp info nic o strajkach nie wiedzą... -nauczyciel -od 25 lat...

 28. Radosław Kaźmierski

  Radosław Kaźmierski

  6 dni temu

  Ten program to taki "prawacki pro pisowy lemingrad"

 29. Weles Słowiański Pan

  Weles Słowiański Pan

  6 dni temu

  Spotkali się członkowie egzekutywy Komitetu Centralnego PiS-uarów z wydziału propagandy i walki ideologicznej... jak widzę mordę Ziemkiewicza to rzygać mi się chce.

 30. Boguslaw Szostak

  Boguslaw Szostak

  6 dni temu

  Podstawowym grzechem pierworodnym naszej edukacji jest MIT powszechnego wykształcenia średniego. Jeśli chcemy by 90% ludzi zdało jakiś egzamin, jego poziom musi być dostosowany do IQ 90. I pytanie jest czy można tak długo (12 lat) uczyć sensownie do takiego poziomu, i czy jest sens męczyć dzieci ta edukacją gdzie 80 % dzieci musi się nudzić gdy 10% z trudem zakuje i zda, a 10 nie zda wcale, lub "zda" niezasłużenie. Czy nie sensowniejsze jest po 6 latach nauki pozwolić dziecku które nie che lub nie może, uczyć się mniej a pozwolić tym którzy chcą i potrafią uczyć się więcej.

 31. Boguslaw Szostak

  Boguslaw Szostak

  6 dni temu

  Wydaje się Panu że Uniwersytet pedagogiczny na wydziale matematyki nie uczy matematyki. Uczy wystarczająco,osobna sprawa czy uczelnie uczą dobrze. Matematyka szkolna jest TAK ELEMENTARNA, że absolwent który NAUCZY się tego co jest w programie uniwersytetu matematycznego umie tę matematyce "więcej niż przeciętnie potrzeba". Natomiast problemem jest właśnie JAK UCZYĆ.

  • Boguslaw Szostak

   Boguslaw Szostak

   6 dni temu

   +Ryszard I Naprawdę nie o takie zagadnienia chodzi. Takie oczywiście są dla uczniów dostępne do zrozumienia.

  • Ryszard I

   Ryszard I

   6 dni temu

   +Boguslaw Szostak Nie zgadzam się, że za młodzi: Pamiętam zadanie z matury próbnej (wbiło się w pamięć). Ze zbiornika wycieka woda. Po jakim czasie zbiornik będzie pusty jeżeli wiadomo, że powierzchnia lustra wynosi S = f(h), gdzie h wysokość słupa wody i H wysokość dla t=0 , a przekrój otworu wynosi s. Kształt zbiornika jest taki, że cała woda wycieknie. Przyjąć wszystkie możliwe uproszczenia. Jakoś tak to brzmiało. Sporo osób rozwiązało to zadanie.

  • Boguslaw Szostak

   Boguslaw Szostak

   6 dni temu

   +Ryszard I Wiem uczyłem. Rachunek różniczkowy był na całkiem niezłym poziomie (badanie funkcji i zastosowania) całki na podstawowym. Zapewniam Pana że to co PONAD program wydziału matematycznego uniwersytetu pedagogicznego jest na wydziałach matematycznych uniwersytetów to jest tak zaawansowana matematyka, że do szkoły przydaje się mało. By nauczyciel matematyk BYŁ MATEMATYKIEM powinien program studiów opanować, lecz bardziej student uniwersytetu ma braki z dydaktyki matematyki niż student pedagogicznego z matematyki wyższej. Uczyć matematyki wcale nie jest łatwo, niektóre pojęcia by człowiek MÓGŁ POJĄC jego mózg musi mieć ponad 20 lat. Żeby nie wiem jak wykształcony matematyk nie przekaże wyższej matematyki uczniom, są za młodzi. Wykształcenie dydaktyczne pomaga zrozumieć matematykowi co jest młodemu trudne do zrozumienia (on jak zrozumiał wydaje mu się to łatwe) Problemem jest że matematyk uważa to za piękne i interesujące a dla większości ludzi jest to po prostu NIEPOTRZEBNE i nudne. Natomiast na przykład logika jest tak obca na przykład sędziom, że "logika prawnicza" w praktyce jest jawnie sprzeczna z logiką matematyczną.

  • Ryszard I

   Ryszard I

   6 dni temu

   Problem polega na poziomie nauczania matematyki. W latach 70 tych w szkole średniej był rachunek różniczkowy i całkowy (na poziomie podstawowym).

 32. Dariusz Petyniak

  Dariusz Petyniak

  6 dni temu

  Panowie specjaliści od wszystkiego i niczego. Straaaaaaaaaaszne bzdury !!!!Panie Ziemkiewicz trzeba się jednak przygotować do tego o czym się rozmawia, na Boga !Miałem pana za profesjonalistę - poziom merytoryczny gleba. 1

 33. Dziki wąż

  Dziki wąż

  6 dni temu

  O kulka - Gierej zwolennikiem likwidacji gimnazjów. Cuda się dzieją.

 34. JohnEbirp

  JohnEbirp

  6 dni temu

  Niestety tak to nie jest, że etaty są sztucznie utrzymywane. Proszę panowie wejść na BIP i sprawdzić ilu nauczycieli brakuje. Powiedzcie nauczycielce świetlicy, która sama zostaje z 50tką dzieci, że jest za dużo nauczycieli albo dzieciom i ich rodzicom dlaczego nie ma angielskiego od dwóch miesięcy.

 35. mrfreddie04p

  mrfreddie04p

  6 dni temu

  Piotr Zaremba kojarzony z prawicą?! Please!

 36. Andrzej S

  Andrzej S

  6 dni temu

  Strony i komentatorzy sporu rządu z nauczycielami zdaje się zapominać, że większość nauczycieli ma dzieci, a część z nich ma także dzieci w wieku maturalnym. Zatem próby zablokowania matur mocno podzielą także samych nauczycieli.

 37. Urszula Koterba

  Urszula Koterba

  6 dni temu

  Pan Warzecha ma racje. Nauczyciele maja w DUPIE nauczanie I zmiany systemowe. Czy sie stoi czy sie lezy to dwa tysie sie nalezy. TAKIEGO💪 ZREFORMOWAC TOTALNIE TO GOWNIANE GRONO NAUCZYCIELSKIE- DO ROBOTY SIE BRAC, URYNKOWIC LENI!

 38. Michal Ziobro

  Michal Ziobro

  6 dni temu

  Kobiety nie kubia pisu bo to szowinisci. Kto by chcial miec pisowca za meza

 39. Andrzej Strzelczak

  Andrzej Strzelczak

  6 dni temu

  Kto myślący popiera popaprańców z partii oszustów? No kto? Mogą to być złodzieje i budowniczowie kamieni kupy oraz wszyscy popaprańcy.

 40. Aga Szarotka

  Aga Szarotka

  6 dni temu

  Ale bzdury. Najgorsze że ludzie w to uwierzą. Nie będzie matur. Już wam to mówię. I myślę że wstyd jest nauczycielom którzy was uczyli Panowie.

  • pribo678

   pribo678

   6 dni temu

   +Roman Złodziej nie.

  • Roman Złodziej

   Roman Złodziej

   6 dni temu

   +pribo678 a kto niby jest ta elita? Nauczyciele którzy w imię godności robią z siebie pajaców w internecie?

  • pribo678

   pribo678

   6 dni temu

   Też tak myślę, szczególnie, że poza obsmarowywaniem nauczycieli gadają ogólnikami, bez faktów. szczegółów. "Elita"

  • Urszula Koterba

   Urszula Koterba

   6 dni temu

   Agusiu, nudzisz juz...manipulujesz I klamiesz jak najeta. Przynajmniej trzymaj sie jednej wersji, no sie totalnie kompromitujesz.

 41. Michal Ziobro

  Michal Ziobro

  6 dni temu

  A moze rozbudowac system zajec pozalekcyjnych. W sensie rodzice dostaja te 500zl. Wiec maja gotowke na zajecia pozalekcyjne. W szkolach rozbudowano by codziennie oferte zajec pozalekcyjnych taki zinstytucjonalizowanych korkow w malych grupach czy to z fizyki czy z chemii czy jezykow obcych czy z robotyki. Kazdy uczen wybieraly fakultatety ktore go interesuja. Bylyby regulowane ceny typu 20zl za 1h czyli taniej niz na rynku. 50% doplacalby rodzic ze swojego 500+, reszte panstwo. Bylaby konkurencja miedzy nauczycielami, wyzsza specjalizacja uczniow w dziedzinach ktore je interesuja. Wyzszy poziom edukacji. No i nauczyciel moglby realnie dorobic 5 osobx20zl 100zl za 1h. Czyli naprade sporo

  • Andrzej Ko Han

   Andrzej Ko Han

   5 dni temu

   No wiesz... Może nie wiesz... Ale jest tak w każdej szkole. Na początku roku szkolnego jest cała wystawka zajęć płatnych pozalekcyjnych. Pytanie o ich jakość...

 42. dar an

  dar an

  6 dni temu

  najgorsze z policjantami ( nierobami ) jest to że lekarze za lewe zwolnienia nie zostali rozliczeni. No chyba że faktycznie tacy chorzy byli ci biedni policjanci, ale wtedy won na bruk! potrzebujemy zdrowej silnej policji! a Dziś ten chory policjant będzie mnie wymierzał sprawiedliwość w dupie mam tych nierobów niech ssą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 43. 66kropek

  66kropek

  6 dni temu

  To teraz środowisko nauczycielskie zostało lemingradem? Ostatnio było nim środowiska z korpo, ale te jak rozumiem są już całkiem OK.

 44. Jadwinka

  Jadwinka

  6 dni temu

  Rodzice, apeluję do Was: posyłajcie dzieci do szkoły, bo szkoły są otwarte i nauczyciele też są. Jeśli dzieci zatrzymujecie w domu, albo przy biurku w pracy to grozi kara! Macie obowiązek posyłać dzieci do szkoły i odpowiadacie za to.

 45. SaycoRa

  SaycoRa

  6 dni temu

  "Nauczyciele solą ziemi"? Ja się zapytuję co rośnie na słonej ziemi?

  • Jan Pe

   Jan Pe

   5 dni temu

   😂😂😂 przecież to związek frazeologiczny pochodzący z Biblii. Związków fraz. nigdy nie tłumaczy sie dosłownie. Szkoła czeka, chyba czas na powrót 😂

  • Andrzej Kowalczyk

   Andrzej Kowalczyk

   6 dni temu

   Sól jest nie zdrowa

  • Adam Lwiv

   Adam Lwiv

   6 dni temu

   solniczka

  • Anna Maria Sochacka

   Anna Maria Sochacka

   6 dni temu

   Chwasty.

 46. Adam Cichowicz

  Adam Cichowicz

  6 dni temu

  Egzaminy maturalne przeprowadzają komisje, do których członkowie są powoływani w trybie administracyjnym. Te komisje zostały już powołane jakiś czas temu, przed strajkami. Odmowa wykonania polecenia przeprowadzenia egzaminu maturalnego jest podstawą dla dyrektora dyscyplinarnego takiego nauczyciela.

  • Henryka Ogłaza

   Henryka Ogłaza

   6 dni temu

   Ale wczesniej musi zebrac sie rada pedagogiczna i wystawic promocje tzn wystawic oceny.A tego nie moze zrobic nikt inny tylko nauczyciel z kazdego przedmiotu.Takze istnieje niebezpieczenstwo ze nauczyciele tego nie zrobia

 47. Adam Teodorczyk

  Adam Teodorczyk

  6 dni temu

  Dzisiejszy program bardzo dobry, bo mowa o problemach państwa, a nie o chwytach PR w kampaniii wyborczej.

 48. zbigniew klamczynski

  zbigniew klamczynski

  6 dni temu

  przestań pierdolić weż łopatę i wypierdalaj ziemkiewicz

 49. Adam Teodorczyk

  Adam Teodorczyk

  6 dni temu

  Jak Giereja nie lubię, to jednak podoba mi się to, co powiedział o urzędasach i wypychaniu młodych za granicę.

 50. Choose the Oldschool Direction

  Choose the Oldschool Direction

  6 dni temu

  Jak można mówić, że budżetówka nie uczestniczy w rozdziale pieniędzy, skoro 500+ plus dotyczy każdego spełniającego póki co warunek posiadania drugiego dziecka. Mam uwierzyć, że nikt z budżetówki nie pobiera 500+?

 51. Adam Cichowicz

  Adam Cichowicz

  6 dni temu

  Po co powoływanie w kamasze? Wystarczy wprowadzić stan wyjątkowy.

 52. Przemysław Bukowski

  Przemysław Bukowski

  6 dni temu

  E tam przyjdą Ruscy (lub inni) i się będzie uczyć po domach jak kiedyś. Broniarz nadal będzie szefem ZNP.

 53. TheMalla3

  TheMalla3

  7 dni temu

  Pracowałam kiedyś w urzędzie rządowym (nie samorządowym) i trochę mnie zawsze śmieszą teorie dotyczące zwalniania pracowników... Zwolnić ludzie oczywiście nie jest żadną filozofią. Tylko w obecnym systemie prawnym jak to wygląda praktycznie: zwalniani nie są pracownicy niepotrzebni, tylko niepartyjni. Czyli jedyni, którzy muszą wykazać się kompetencjami i pracować. Przykład: jest 6 urzędasów, w tym połowa niepartyjnych. Tych 3 pracuje za siebie i 3 pozostałych-partyjnych,którzy nie muszą się przemęczać (a nawet często przeszkadzają, także specjalnie), bo pensje, premie, awanse i ogólnie zatrudnienie nie zależy od ich pracy i kompetencji. To zwalniamy teraz 3 niepartyjnych, zostaje 3 partyjnych... Powiedzmy, że jeden przypadkowo jest uczciwy albo kompetentny i pracuje za 3... Oczywiście szybko się wypala, idzie na zwolnienia, zaczyna kombinować i się wkurzać, bo uczciwość uczciwością, ale niesprawiedliwość i ogrom pracy ciąży... Tak więc trzeba zacząć nie od zwalniania pracowników ale ogólnej reformy administracji. Tj. jasne, ustawowe zasady zatrudniania pracowników, normy co do wykształcenia, wynagradzania, jawność publiczna pensji, jasne zasady awansów a takze funkcji kierowniczych(przypomnę,że PIS zniszczył ustawę o służbie cywilnej). Coś takiego jak jest właśnie w szkołach, podobnie w szpitalach. Wyobraźmy sobie absolwenta medycyny albo nawet mgr historii sztuki który od raz zostaje ordynatorem w szpitalu i dostaje mega pensję. Albo rezydenta, który dostaje większe premie niż ordynator. A takie rzeczy sa w urzędach panstwowych normą, nie żadnym skandalem czy wyjątkiem. Tak wiec najpierw reforma administracji, dopiero z tego punktu widzenia można się przyjrzeć ilu urzędników i gdzie potrzeba. W innym razie administracja po prostu się zawali. W tej chwili ogólnie w urzedach pracuje się ponoć fatalnie, bo PIS własnie to zrobił-zwolnił część urzędników. Proszę zgadnąć których. ( Pomijam pensje dla zwykłych urzędasów 1800-2100). Pozdr.

 54. Tomasz Ryzner

  Tomasz Ryzner

  7 dni temu

  Kto dotrwa do 33 sekundy ten mentalny He-man... Miłej zabawy plchannel.net/vision/wideo-D9_4CliGgsk.html

  • SaycoRa

   SaycoRa

   6 dni temu

   Obczaj te kocie ruchy!

 55. Jarosław Czajka

  Jarosław Czajka

  7 dni temu

  Gierej to glupiec

 56. Waldek jarbowiaj

  Waldek jarbowiaj

  7 dni temu

  Bronjasz komunista pszekreńcuł.nauczycieli

 57. Marcin Berman

  Marcin Berman

  7 dni temu

  Nauczyciele matematyki to istotnie tragedia. Ja kiedyś w 8 klasie zapytałem nauczycielki co to jest wielomian. Powiedziała mi, że to matematyka wyższa i że tego uczą na studiach. Dwa lata później w liceum były wielomiany... i ta głupia koza dalej uczy, nawet nagrodę dostała w swojej szkole...

  • Andrzej Strzelczak

   Andrzej Strzelczak

   Dzień temu

   +Adam Cichowicz Wiedza o wielomianach, całkach i różniczkach jest kluczowa. Po prostu nie dać sie ogłupiać tym kretynom z rożnych TVN nów i innych dziadostw. Jak ktoś ma życzenia to może po prostu posłuchać wykładów tu na PLchannel. Naprawdę mądrzy ludzie potrafią przybliżyć wiedzę o świecie, gdzie królową nauk jest matematyka.

  • Marcin Berman

   Marcin Berman

   6 dni temu

   +Adam Cichowicz Są w liceum, a skoro tak to nauczyciel w podstawówce powinien być w tym biegłych. A jeśli jest Pan jednym z tych którzy uważa, że trzeba umieć matematyki tyle by wiedzieć z którego banku wybrać kredyt, to taka ciekawostka z mojego życia. Raz robiłem projekt, który sprowadzał się do szukania pierwiastków właśnie wielomianów. To był program typujący maszyny (obrabiraki) do przeglądu. Dostałem za to premię w wysokości kilkumiesięcznej pensji, bo mojego poprzednika chyba w liceum uczył ktoś kto miał Pana podejście co do znajomości wielomianów :)

  • Adam Cichowicz

   Adam Cichowicz

   6 dni temu

   A do czego jest potrzebna wiedza o wielomianach?

 58. Kazimierz Wojcik

  Kazimierz Wojcik

  7 dni temu

  Okon ;)

 59. Marcin Berman

  Marcin Berman

  7 dni temu

  Do pracy nauczyciela nie trzeba żadnych większych kwalifikacji. Ok trzeba mieć studia - kto teraz nie ma studiów? A marzą im się zarobki jakie mają np porgramiści, czyli osoby które rzeczywiście coś z informatyki umieją, nie to co tzw nauczyciele informatyki.

  • Marcin Berman

   Marcin Berman

   4 dni temu

   A nawet sprawdziłem dokłądnie. 4680 zł to jest minimalne (niektóre uczelnie płacą więcej) wynagrodzenie zasadnicze adiunkta. Dodaj do tego wysługę lat (liczy sie doktorat), czyli przynajmniej 7% dodatku i trzynastka. Średnio wyjdzie 4k za rękę. A jak masz habilitację to masz jeszcze więcej.

  • Marcin Berman

   Marcin Berman

   4 dni temu

   +Andrzej Ko Han no to może w Gdańsku mało płacą. Zobacz we Wrocławiu czy w Warszawie.

  • Marcin Berman

   Marcin Berman

   4 dni temu

   +Andrzej Ko Han Sorry, ty to chyba humanistą jesteś. Adiunkt habilitowany zobacz ile zarabia. A po ustawie 2.0 były spore podwyżki. Adiunkt habilitowany to ok 800 zł podwyżki. W mojej (nie)dawnej uczelni wychodzi teraz właśnie te 4k na rękę. Włazić w dupę by grant dostać? Lol, aplikuje się i dostaje.

  • Andrzej Ko Han

   Andrzej Ko Han

   4 dni temu

   +Marcin Berman w nauce pierdzistolkiem za 4k na rękę? Ja ha ha gdzie? A i grant tak z nieba... Alleluja! Całe szczęście wiem jak bardzo trzeba włazić w dupę żeby dostać grant i nie polecam. I akurat tu nie mówię o stronie merytorycznej naukowej tylko... Powiedzmy interpersonalnej. A z tym przemysłem też nie przesadzaj nie wiem jak tam jest u was ale w Gdańsku Intel max 8k. Czasem może jakaś premia.

  • Andrzej Ko Han

   Andrzej Ko Han

   4 dni temu

   +Marcin Berman no właśnie! Zapytaj czemu płaczą ze mają śmieciowymi?

 60. Alexander Sieniawski

  Alexander Sieniawski

  7 dni temu

  Ziemkiewicz powinien się jeszcze trochę nauczyć i do piero zabierać głos publicznie

  • Przemysław Bukowski

   Przemysław Bukowski

   7 dni temu

   Oj ty też musisz się trochę pouczyć:)

 61. Krzysztof Nawrot

  Krzysztof Nawrot

  7 dni temu

  Zawsze kiedy dyskutuje się ilość urzędników to moje myśli biegną w kierunku duńskiego systemu przedstawicielstw bankowych czy urzędów pocztowych. Te fizyczne znikają i ich właściwie nie ma. Zastępują je zautomatyzowane modele z rozległym powiązaniem z internetem. Duńczyk kilka lat temu zdecydował czy nadal chce mieć kontakt z urzędem poprzez listy czy wystarcza mu emailowe powiadomienie.

  • Krzysztof Nawrot

   Krzysztof Nawrot

   6 dni temu

   Andrew Wyszko chyba mnie Pan nie zrozumiał. W Danii jest monopol poczty państwowej ale liczba placówek spada. Zostają tylko w miastach powiatowych. Ale tak czy inaczej oznacza to mniej pracowników. Ceny listów są także niebotyczne no bo poczta ma działać niezależnie od tego czy wiezie się 1000 listów czy tylko jeden.

  • Andrew Wyszko

   Andrew Wyszko

   6 dni temu

   Drogi panie. Likwidacja placowek pocztowych(jako poczty panstwowej)= likwidacji panstwa

 62. Adam Teodorczyk

  Adam Teodorczyk

  7 dni temu

  PiS nie chce/nie potrafi nic zreformować, trzeba głosować na konkurencję dla PiS, która co prawdy władzy nie przejmie, ale będzie motywować PiS do działań. Zacznijmy już w maju - głosujmy na Konfederację w wyborach do PE.

 63. dex bobo

  dex bobo

  7 dni temu

  Nauczycieli jest za dużo więc, aby ich nie zwalniać zmniejszono pensum do 18h w tygodniu. Większość nauczycieli i tak dobiera sobie ok 10h "nadgodzin" gdzie każda liczona jest 150% więc tak na serio pracują niby 2 etaty choć i tak tylko ok 30h. Jakby pokazali PITy wyjdzie, że większość zarabia ok 3000-5000 na rękę i na razie póki pensje w sektorze prywatnym który ich utrzymuje nie wzrosną nauczyciele też nie powinni nic dostawać. Jakby w sektorze prywatnym zrobić 18h tydzień pracy to nie starczyło by Ukraińców i Polska musiała by sprowadzać ludzi z Indii milionami.

  • Andrzej Ko Han

   Andrzej Ko Han

   6 dni temu

   Jeżeli przyjmiemy że szkoła ma być jak za komuny, 30-40 osób w klasie i jeden nauczyciel, to tak zgoda 50% można zwolnić w ch... . Może nawet znajdzie się kasa na lekarza, dentystę i pielęgniarkę w szkole, bo przy takim przeludnieniu będzie to konieczne.

  • Andrzej Ko Han

   Andrzej Ko Han

   6 dni temu

   Ale tak osobiście to PIT-a nie widziałeś?

  • Radosław Wiśniewski

   Radosław Wiśniewski

   6 dni temu

   Dokładnie.

  • SaycoRa

   SaycoRa

   6 dni temu

   +Adam Cichowicz Trochę pokręcił.Faktycznie racja.Chodziło zapewne o to,że jak był niż (było za dużo nauczycieli) to nie brali nadgodzin,siedzieli na gołym pensum bo to i tak lepsze od zwolnienia.

  • Adam Cichowicz

   Adam Cichowicz

   6 dni temu

   Pensum 18 godzin tygodniowo jest od ponad 50 lat - więc skąd to stwierdzenie o zmniejszeniu pensum do 18 godzin? Z ilu godzin zmniejszono i kiedy?

 64. Elżbieta Mańkowska

  Elżbieta Mańkowska

  7 dni temu

  Broniarz działa na niekorzyść nauczycieli.Ściąga gniew rodziców za bałagan podczas egzaminów w szkołach. Protest jest aby zdestabilizować rząd Pis i tyle! Ten bałagan stworzony przez Broniarza działa na korzyść Pisu!

  • Andrzej Kowalczyk

   Andrzej Kowalczyk

   5 dni temu

   +Elżbieta Mańkowska Nie myli się Pani/w naszym życiu jest wielu oszołomów i próbują manipulować ludźmi najgorsze jest to że im się udaje--Dam pani przykład w 80 r. miał być strajk w mojej firmie.Mówię żeby dawać postulaty rozsądnie i mądrze to przewodniczący związku mówi-co boisz się to poco tu siedzisz/ Kiedy przyszedł stan wojenny ten co to mówił okazał się porucznikiem Z.M.O.był taki nadgorliwy ze gdzieś w Warszawie połamali mu nogi bo on się nie bał ani tu ani tam I tu jest podobnie to są ludzie co Polski nienawidzą i myślę że dzieci także--pracują jako nauczyciel bo nie muszą brudzić sobie rąk pracą a na wsi jest prestiż i mówią na dodatek nasza Pani a to większość są buraki

  • Elżbieta Mańkowska

   Elżbieta Mańkowska

   5 dni temu

   +Andrzej Ko Han Witam! Jestem emerytowaną pielęgniarką.Stałam po 8 godz przy operacjach,bez picia,korzstania z toalety ,podrapania się.Stawka godzinowa za taką pracę to erzac.Po 40 latach pracy mam 22000emerytury.Praca w święta,nocy.Też brałam udział w strajku i wiem jak jest.Pod presją koleżanek zapisałam się do związku.Byłam przeciwna pozostawieniu chorych ,bez opieki.Ale były naciski!Rządy wtedy sprawowałoPO.Były śpiewy ,białe miasteczko.Pani Kopacz nosiła kanapki.Myślę że są inne sposoby zsłatwiania takich spraw.Ale zakładnikami nie mogą być chorzy albo uczniowie!Jesteśmy mądrym Narodem i nie powinniśmy się kierować podszeptami ludzi z nieczystymi intencjami.A może się mylę.Pozdrawiam serdecznie!

  • Andrzej Strzelczak

   Andrzej Strzelczak

   6 dni temu

   +Andrzej Ko Han moja Mama też była nauczycielem. Nigdy nie strajkowała bo było to w jej czasach niemożliwe. W domu sie nie przelewało, ale nigdy by nie działała przeciwko swoim uczniom. Teraz każdy chce pieniędzy. Ten Rudy wam nie dał i nie strajkowaliście. Jak POpaprańcy co nie daj Boże wróciliby do władzy to najpierw ukradną tę pozostawiona po sobie kamieni kupę a wam dają figę.

  • Andrzej Ko Han

   Andrzej Ko Han

   6 dni temu

   Ja jestem zwolennikiem PiS i na PiS będę głosował, (albo na koalicję prawicową). Ale jeśli to takie proste jak mówisz, to wytłumacz dlaczego w szkole mojej żony: spośród ~57 nauczycieli, 3 osoby są ZNP, 15 osób rzuciło legitymacje solidarności (po podpisaniu porozumienia) a reszta jest niezrzeszona i strajkują wszyscy z wyjątkiem dyrekcji i nauczycieli religi, którym biskup zagroził natychniastowym cofnieciem misji kanonicznej (czytaj natychniastowym zwolnieniem z pracy). Może wyobraź sobie że jesteś np.katechetą? Byłeś kiedyś wykluczony?

 65. Anna Nowicka

  Anna Nowicka

  7 dni temu

  Panie Gierej, czym panu zawinili rezydenci, którzy nie strajkowali, nikomu niczym nie grozili, a tylko " w swoim wolnym czasie" protestowali, czyli informowali o swoich potrzebach.Jesteście hipokrytami, bo żaden z was nie śmie powiedzieć, że dawanie czegośkolwiek emerytom, po darmowych lekach, biletach, itd. było zupełnie z sufitu, jedynie kiełbasą wyborczą, a na te pieniądze zasługuje o wiele bardziej wiele pokrzywdzonych środowisk. Nie wspominając, że dostali wszyscy emeryci, też ci z emeryturami ponad 20000.

  • Anna Nowicka

   Anna Nowicka

   6 dni temu

   +dex bobo (Źródło: ZUS marzec 2018) Kobiety brutto do 1600 40%, 1600-2000 26,5%, 2000-5000 33%, >5000 0,5%; mężczyźni żyją 10 lat krócej, więc emerytury mają wyższe. Gdzie jest tu miejsce na 90% klepiących biedę? Ja wydaję na miesiąc netto 900/osobę, czyli dokładnie tyle ile 0,5 miliona emerytów z najniższą emeryturą, a biedy nie klepię.

  • dex bobo

   dex bobo

   7 dni temu

   Gratuluje wojskowych/policyjnych emerytur wśród znajomych... to niestety mniejszość. Wysokość emerytury w Polsce (Źródło: ZUS marzec 2018)Najczęściej wypłacana emerytura: 1065,60 zł brutto (906 zł netto)Dominująca emerytura mężczyzn: 2177,80 zł bruttoDominująca emerytura kobiet: 1065,38 zł brutto Młody dostanie dziś więcej na umowę o pracę w Macu... więc nie ma nawet co porównywać.

  • Anna Nowicka

   Anna Nowicka

   7 dni temu

   +dex bobo Znam mnóstwo emerytów, rodzina znajomi z miast czy wsi też nie znają ŻADNEGO emeryta, który "klepie biedę", a badania pokazują, że emeryci w Polsce są zamożniejsi niż "młodzi" i dlatego z demografią jest klęska. Nawet w mediach jest pełno emerytów "zrobionych na wnuczka", zawsze padają duże sumy.

  • dex bobo

   dex bobo

   7 dni temu

   A dla mnie z punktu widzenia podatnika z sektora prywatnego bardziej należało pomóc emerytom z których 90% klepie rzeczywistą biedę niż pomaganie przerośniętej do granic możliwości budżetówce. Nauczycieli jest za dużo dlatego nie mogą zarabiać więcej. Na początek trzeba zwolnić 30% a pozostałym można podnosić.

Następny