Po co powstał ten film? „Autyzm. Wystarczy zrozumieć”

💙Dowiedz się, jak możesz pomóc: www.polskananiebiesko.pl/
🎥 ZBIERAMY NA SPRZĘT, WESPRZYJ NAS: goo.gl/npfXpA
✅ FB: goo.gl/C32MCu ✅ INSTA: goo.gl/GqfdEv
Wystąpili:
Dorota Cedzyńska-Klepacz
Kuba Cedzyński
Marzena i Michał Pietrzak
Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM
Reżyseria: Rafał Gębura
Zdjęcia: Sławomir Nadolski, Grzegorz Skonecki
Montaż: Sławomir Nadolski
Współpraca: Marta Walendzik
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„7 metrów pod ziemią” to internetowy talk-show o tematyce społecznej. Rafał Gębura zabiera swoich gości na minus trzecie piętro (7 metrów pod ziemią) jednego z warszawskich biurowców. Zaciszna atmosfera podziemnego garażu sprawia, że rozmówcy wyznają prawdę, na którą nie zdobyliby się w telewizyjnym studiu.

Komentarze

 1. Paula Nowaczyk

  Paula Nowaczyk

  35 minut temu

  Kibloptak :)

 2. Drzewuska_ Online

  Drzewuska_ Online

  14 godzin temu

  Nie nawidze szufladkowania ludzi

 3. Marcin Bal

  Marcin Bal

  3 dni temu

  Ja sobie cenię pracę w firmie z osobami, które mają autyzm. Świetnie się z nimi współpracuje. Zauważyłem, że mają niesamowitą inteligencję przestrzenną co sprawdza się przy projektowaniu.

 4. William The beast

  William The beast

  4 dni temu

  Autyzm to nie jest choroba... nic dziwnego że polskie społeczeństwo jest oglupione skoro w telewizji i Internecie się powtarza takie głupoty.

 5. Lexie

  Lexie

  5 dni temu

  Dziękuję za ten wspaniały materiał!

 6. Yoki_ Official

  Yoki_ Official

  9 dni temu

  Wiem, że data ale moja mama na codzień pracuje z autystami. Kiedyś pamiętam jak wróciła z pracy i miała plaster na dłoni okazało się, że był jeden autysta co wsadził jej długopis w rękę. Jeśli chodzi o mnie często udzielam sie w jakiś meetingach np Całe miasto na niebiesko. Pozdrawiam

 7. Kreatorka pięknego życia

  Kreatorka pięknego życia

  10 dni temu

  Dziękuję bardzo za ten film, takie filmy są bardzo potrzebne aby uświadomić społeczeństwo że złe zachowanie dziecka nie zawsze oznacza złe wychowanie. Mam w rodzinie dziecko z autyzmem i rzeczywiście największym problemem jest brak akceptacji środowiska. Dziecko wygląda całkowicie normalnie a jego zachowanie odbiega od normalnego. Słowa zawarte w końcówce filmu powinny zostać zapamiętane przez wszystkich. Mam nadzieję że kiedyś wymyśli się jakieś opaski, albo znaczki dla takich dzieci, po to aby odróżnić je od innych, aby inni patrzeli na nich z sercem i empatią...

 8. Natalia Jackowska

  Natalia Jackowska

  16 dni temu

  Fantastyczny wywiad, trzeba ludzi uświadamiać że dzieci z autyzmem wcale nie są gorsze od nas, są tak samo wartościowe jak my i przede wszystkim potrzebują naszej pomocy, gratuluje wywiadu 👏🏻

 9. Alicja Her

  Alicja Her

  17 dni temu

  Jeżeli to komuś pomoże, to w Białej Podlaskiej kilka dni temu otwarto pierwsze w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, gdzie osoby z autyzmem otrzymają wsparcie na przestrzeni całego życia. Moze to tez bedzie motywacja dla innych miast. lublin.tvp.pl/42794138/centrum-pomocy-osobom-z-autyzmem-juz-dziala www.radiobiper.info/2018/10/17/biala-podlaska-powstaje-centrum-pomocy-dla-osob-z-autyzmem-film/ www.dziennikwschodni.pl/biala-podlaska/kompleksowa-pomoc-dla-osob-z-autyzmem-powstaje-centrum-w-bialej-podlaskiej,n,1000230968.html www.wspolnyswiat.org/index.php?option=com_content&view=article&id=586:konferencja-prasowa-urzd-miasta plchannel.net/vision/wideo-C-tZhepOmJY.html

  • Alicja Her

   Alicja Her

   17 dni temu

   plchannel.net/vision/wideo--McF6elCNg0.html

 10. Marcel Ohl

  Marcel Ohl

  18 dni temu

  Świetny film,!

 11. Czechypopolsku Pažout

  Czechypopolsku Pažout

  23 dni temu

  plastelinowe cuda 😘

 12. Leo565 J

  Leo565 J

  24 dni temu

  Hmm Mh

 13. Bajeczna Mirra

  Bajeczna Mirra

  25 dni temu

  Mam młodszego brata który ma autyzm nabyty, jako kilku letnie dziecko przeszedł zabieg udrożnienia kanału łzowego , dostał jedną narkozę, potem drugą i doszło do niedotlenienia mózgu. Szpital w którym był i lekarze którzy robili mu zabieg umyli ręce i praktycznie wszystkie dokumentacje z jego leczenia i pobytu zniknęły, było tak że ...dziecko nie istnieje. Rodzice wiele namęczyli się by mój brat miał normalne życie, jeździli z nim na terapię, na warsztaty...pamiętam były ciężkie momenty gdy dorastał ale mimo wszystko bardzo go kocham i dla mnie jest osobą zdrową tak jak ja. Dzięki mojemu bratu spostrzegam Autyzm nie jako coś strasznego czy odpychającego, wręcz przeciwnie. A dzięki temu filmowi jeszcze bardziej jestem utwierdzona że Autyzm, to coś co da się zrozumieć, wystarczy tylko chcieć zrozumieć i być otwartym dla takich osób.

 14. Anna

  Anna

  26 dni temu

  Autyzm jest wynikiem szczepień, zniszczeniem tkanki mielinowej wokół nerwów, zanieczyszczeniem metalami ciężkimi znajdującymi się w szczepieniach. Szkoda , że jest tak wielka niechęc do informowania w kwestii przyczyn powstawania autyzmu. Jest możliwe leczenie autyzmu poprzez odbudowanie tkanki mielinowej i usunięciu zanieczyszczeń po szczepieniach , jest to możliwe i realne, dzieci wracają do zdrowia, jest to odwracalne choć wymaga czasu i cierpliwości ale warto , bo wyniki leczenia są namacalne i widoczne , udaje się przywrócić do zdrowia jeżeli nie w 100% do w stopniu umożliwiającym poprawę komfortu życia dziecka i jego rodziców. Polecam szukanie rozwiązania i nie tracenia nadziei na powrót do zdrowia bo to jest realne . Życzę wszystkim rodzicom dzieci niepoddawania się i szukania tam gdzie jest rozwiązanie.

 15. Johny Porobiony

  Johny Porobiony

  27 dni temu

  Dziękujemy

 16. Izabela Boniecka

  Izabela Boniecka

  Miesiąc temu

  Z tymi krzykami to nie wiedzialam, tez sie zawsze krzywo patrzyłam jak matka nic nie robila jak dziecko wrzeszczalo, teraz bede miec na uwadze, ze moze to byc choroba.

 17. Ania ###

  Ania ###

  Miesiąc temu

  Każdy powinien to obejrzeć

 18. Devi Divine

  Devi Divine

  Miesiąc temu

  wooow te figrki z plasteliny są nieziemskie :ooo wszystkie proporcje zachowane, i ta dokładność. np paznokcie.. mega podziw!

 19. Devi Divine

  Devi Divine

  Miesiąc temu

  masakra prze^&*bane z takim dzieckiem :ooo a ja cały czas mam wrażenie że to moje dziecko jest trudne. wiele osób podejrzewało u niego jakieś różne zachowania autystyczne ale jest całkowicie zdrowy. może jest własnie domniemanym geniuszem .... ;) w każdym razie podziwiam cierpliwość matek takich dzieci oraz współczuję samym tym osobom, którym ciężko pewnie jest się odnaleźć zarówno jako dziecko jak i jako dorosły człowiek w społeczeństwie, ten syndrom jest dla mnie wciąż ogromną zagadką. sama jako dziecko byłam odsyłana od psychologów do psychologów więc wiem z autopsji jak to jest zmagać się z nieakceptacją osób otaczających nas.... zmagam się od dziecka z nerwicą...

 20. KozakZLasu Marcin

  KozakZLasu Marcin

  Miesiąc temu

  6:14 forest?

 21. Chipokryta

  Chipokryta

  Miesiąc temu

  No to już lepiej mieć 3 kolegów niż mnóstwo złych, wiem to z doświadczenia. Każdy ma jakieś choroby psychiczne lub zaburzenia, nie ma ludzi "IDEALNYCH"

 22. Nie-perfekcyjna

  Nie-perfekcyjna

  Miesiąc temu

  Dobrze ze są takie filmy. Autysci nas pomału zalewają a ludzie nie potrafią sobie z nimi radzic

 23. Haikosaa_

  Haikosaa_

  Miesiąc temu

  Mój brat jest niepełnosprawny i oglądając ten film praktycznie każde zdanie które usłyszałam było prawdziwe jak i wzruszające, strasznie trudno jest wytłumaczyć innym dlaczego ludzie z autyzmem zachowują się tak a nie innaczej a w filmie jest to bardzo dobrze oddane. Mój brat miał wiele szczęścia bo umie mówić nie zachowuje się też aż tak bardzo dziwnie jak w innych przypadkach się zdarza i wiele ludzi nie zauważa że coś z nim nie tak chociaż i tak twierdzą że jest po prostu dziwny przez co nie ma też za dużo przyjaciół. Przykre jest to że przez brak zrozumienia jest traktowany gorzej. Wierze że dzięki takim filmom ludzie niepełnosprawni zaczną być traktowani tak jak zwykli ludzie, a nie jak kosmici z których można się wyśmiewać. Komentarz może troche późno ale jestem tu od niedawna a gdy zobaczyłam ten film poczułam że musze tu coś napisać chociaż praktycznie nigdy nie pisze komentarzy a jeśli już to napewno nie tak długich ;)

 24. Aleksandra Wegierska

  Aleksandra Wegierska

  Miesiąc temu

  Respekt dla rodzicow/opiekunow pelny szacun!!!

 25. daktyl007

  daktyl007

  Miesiąc temu

  2:00 jest błąd, autyzm nie jest chorobą tylko zaburzeniem. chorobę można wyleczyć, autyzm nie... mam synka Michałka który ma autyzm. Też szukałem winy i to niszczy człowieka, sam też miałem ciągłe pytania w środku "dlaczego"

 26. Karina Nieważne

  Karina Nieważne

  Miesiąc temu

  Świetny film! Bardzo szkoda, że nie ma do niego angielskich napisów, chciałabym go użyć w mojej prezentacji szkolnej i uświadomić innych w taki sposób jak Ty i pokazać jak wygląda życie osoby z spektrum autyzmu. Bardzo ubolewam nad napisami, które pomogłyby rozprzestrzenić tą wiedzę!

 27. Krzychuuu XXVI

  Krzychuuu XXVI

  Miesiąc temu

  A jak by tak, wręczyć im po kamerze (coś co nagrywa obraz, nie musi być to profesjonalny sprzęt przecież), nauczyć ich podstaw nagrywania, które by im ułatwiły nagrywanie a następnie poprosić ich o nakręcenie swojego dnia ze swojej perspektywy wraz z ich komentarzem, ich myślami. Zmontować każdy z tych filmów z nagrywającym obok, aby materiał bym jak najbardziej "ichni". Myślę że nie ma lepszego sposobu na porównanie i pokazanie masie ludzi problemu, który dotyka tę społeczność. Można też nagrać tę samo drogę z punku A do punktu B na drugim końcu miasta, zahaczać o te same sklepy (kupić wodę do picia na mieście, bilet do MPK i tp) i przedzielić taki obraz na pół pomiędzy osobę bez autyzmu oraz osobę z autyzmem. Ktoś popiera? Wiem że aktywność będzie znikoma bo piszę ten komentarz gruuubo po szczycie popularności filmu i niewiele osób zerknie na sekcje komentarzy, ale like dla wypchnięcia tego pomysłu na szczyt komentarzy na pewno pomoże (skoro już to czytasz ;P). Pozdrawiam :) i oby więcej takich materiałów powstawało!

 28. Alex

  Alex

  Miesiąc temu

  ale piękne stworki ulepił wow :o

 29. Domińśa MaćONteczeq

  Domińśa MaćONteczeq

  Miesiąc temu

  Ja mam ZA

 30. xx_RoseGold _xx

  xx_RoseGold _xx

  Miesiąc temu

  Ja sama jestem wolontariuszką i pracuje z takimi ludźmi, są to naprawdę wspaniali ludzie i to że nie są tacy jak my to nie znaczy że są gorsi 😑

 31. Dawid Laskowski

  Dawid Laskowski

  Miesiąc temu

  a ile dzieci ma autyzm poszczepienny...

 32. ev_elina

  ev_elina

  Miesiąc temu

  więcej szczepień a później zastanawiajcie się dalej

 33. shakenfinger

  shakenfinger

  Miesiąc temu

  Szacun za tego typu materiał to bardzo szlachetne

 34. Zofia Król

  Zofia Król

  Miesiąc temu

  Chodzę do klasy z autystykiem, na swoje różne zachowania Ale jest bardzo madry, ma wręcz wielkie zdolności w kierunku historycznym. Jest w 7 klasie a wiedzę ma na poziomie 3 liceum i studiow

 35. Mateusz Winnicki

  Mateusz Winnicki

  Miesiąc temu

  Mój brat ma autyzm i ma taką odmianę że nigdy nie kłamie krzyczy wchodzi na meble i mogile nie mówi

 36. Lech Turek

  Lech Turek

  Miesiąc temu

  Dziękuję ci za ten film mój syn też ma zespół aspargera są dni naprawdę ciężkie !

 37. natanello123

  natanello123

  Miesiąc temu

  Piękny film !

 38. Chef

  Chef

  Miesiąc temu

  Bardzo konkretny film.

 39. Karolina Wojtkowiak

  Karolina Wojtkowiak

  Miesiąc temu

  Od kiedy ten film opublikowałeś, czekałam na wolną chwilę aby go obejrzeć. Nastąpiło to dopiero teraz. Wspaniały materiał. Nie tylko w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu brakuje zrozumienia i akceptacji. Żyjemy w takich czasach, że wielu jest zaopatrzonych w siebie, przykleja z góry etykiety i uważa że skoro mamy taką swobodę słowa to do woli można wyrażać na wszelkie tematy opinie, nawet te najbardziej krzywdzące. Mało kto pomyśli, co czuje ta matka, co czuje to dziecko i czy nie potrzebują może pomocy. Moja nieżyjąca już mama, zawsze mi powtarzała, że nie ma ludzi lepszych i gorszych, że wszyscy jesteśmy tacy sami tylko niektórzy są troszkę wyjątkowi i należy ich szanować. I właśnie dlatego nigdy nie miałam problemu aby bawić się z dzieckiem z niepełnosprawnością jakąkolwiek. Tego samego uczę moją córkę i będę uczyć synka. Zrozumienie - najbardziej potrzebny, darmowy lek na wszystko.

 40. Marek Pluciński

  Marek Pluciński

  Miesiąc temu

  Bardzo ładny film i oby więcej takich bo autyzm jest trudny dla społeczeństwa, a dzięki takim filmom ludzie mogą się czegoś nowego dowiedzieć i może w przyszłości będą inaczej patrzeć na takie osoby. Moja partnerka ma dziecko już dorosłe z autyzmem i mimo, że jest to osoba, która potrafi przetrwać dwa czy trzy dni sama w domu i sama potrafi wyjść sobie na zakupy ale też cały czas myślimy co będzie w przyszłości.

 41. Anna galileo

  Anna galileo

  Miesiąc temu

  Mega ładne figórki z plasteliny, piękne są, ma chłopak talent

 42. Statek OnTour

  Statek OnTour

  Miesiąc temu

  Pan Sławomir powinien dostac YouTubowego Oscara za montaż :) Rafale kolejny genialny film :).

 43. Kasia Ko

  Kasia Ko

  Miesiąc temu

  Dziękuje Wam kochane mamy, wspaniali rodzice, którzy oddajecie swoim dzieciom całe życie i serce.. To wielka trudność, ale Wy niesiecie je z wielkim heroizmem. Wszystkiego co najlepsze dla Was... siły i wytrwałości! Nagroda będzie wielka!:-)

 44. To moje drugie konto Bo na 1 dostałem bana za toxic

  To moje drugie konto Bo na 1 dostałem bana za toxic

  Miesiąc temu

  3:20 jak sam odcinek jest zajebisty po prostu tak nie wiem co za tepy czlowiek to wstawil ... przeciez od tego oczy bola ...

 45. Marchewowa

  Marchewowa

  Miesiąc temu

  EJ KUBA! ten pomysł z kibloptakiem zajebisty! hahahaha XD ja też sobie czasem lepię z plasteliny hehe! :3 mogę Ci coś wysłać?

 46. Iwona Iw

  Iwona Iw

  Miesiąc temu

  A może zamiast "rozumieć" zacznijcie zapobiegać, polecam wykłady prof. Majewskiej na temat autyzmu.

  • Szczera

   Szczera

   2 dni temu

   Powiedz mi więc w jaki sposób można zapobiec autyzmowi.

 47. TheSzerk

  TheSzerk

  Miesiąc temu

  "[...] Kiedy skończył rok przestał mówić." Nawet nie zaczął mówić, a już przestał XDDDD

 48. kinia19910

  kinia19910

  Miesiąc temu

  Przydałoby się więcej takich filmów... niekoniecznie o autyzmie... Ten film "rusza" człowieka i myślę, że wielu osobom się przyda.

 49. Słoneczny Pikachu

  Słoneczny Pikachu

  Miesiąc temu

  Jedno oko na początku no no

 50. Słoneczny Pikachu

  Słoneczny Pikachu

  Miesiąc temu

  Autyzm = szczepionki mmr tego nie powiesz agencie ciemnej mocy , prawa życia cię dopadną.

  • Magdalena Pietruniak

   Magdalena Pietruniak

   Miesiąc temu

   Moj syn nie mial ani jednej szczepionki a jest w spektrum . Syn znajomych rowniez...wiec dwa przypadki z najblizszego mojego otoczenia

 51. B00BGPW

  B00BGPW

  Miesiąc temu

  Ten gościu nie dość że ma te same zainteresowania co ja to ma zajebisty talent! Uwielbiam tego człowieka!

 52. WIKTORIX

  WIKTORIX

  Miesiąc temu

  Łódź

 53. Heinz Hetman

  Heinz Hetman

  Miesiąc temu

  Moim zdaniem bez sensu ta smutna muzyka. Tylko dodaje smutku do całego materiału i daje poczucie że autyzm to straszliwa choroba której powinniśmy się bać

 54. FineyGaming - dawidxdf

  FineyGaming - dawidxdf

  Miesiąc temu

  Mam siostrę z autyzmem i też do dzisiaj(mimo, że ma 12 lat) nie udało nam się nawiązać żadnej skutecznej komunikacji. Super, że ktoś porusza ten temat, bo niestety, ale społeczeństwo nadal jest bardzo zacofane świadczą o tym chociażby głupie komentarze na ulicy, w kościele czy gdziekolwiek indziej Wciąż temat ten nie jest niestety dość rozpowszechniony, dlatego też dziękuję Ci za ten film. :)

 55. Klaudia Wilczek

  Klaudia Wilczek

  Miesiąc temu

  Chwała ci za ten material ! W momencie wypowiedzi mam na temat przyszłości swoich dzieci się popłakałam ponieważ mam te same lęki, mój syn ma zespół Aspergera czyli łagodniejsza odmianę autyzmu ale jednak autyzmu. To jest codzienna walka o przyszłość ! Jeżeli chociaż jedna osoba po obejrzeniu tego filmu następnym razem zastanowi się zanim oceni dziecko, rodzica czy wychowanie to będzie wielki sukces. Dzięki chłopaku ! 😊

 56. Ka KAKAKAMILLLO

  Ka KAKAKAMILLLO

  Miesiąc temu

  sam mam Autyzm i często myślę Pies czy inne zwierze jak cierpi to się go usypia a ludzie dla ludzi litości nie mają ... ...Od urodzenia było widać że nic zemnie nie będzie i żadna kobita mnie nie zechce wręcz sam nie chce przekazać tej choroby jak i innych następnemu pokoleniu tułam się bez sensu po świecie zużywam powietrze i inne zasoby jak i produkuje śmieci jak każdy człowiek ale jest to nie produktywne bo zamiast dawać (zarabiać pracować pomnażać majątki skarbu państwa) to zamiast tego odbiera innym ich ciężko zarobione pieniądze z podatków działając na ogólną nie korzyść i finanse przemnóżmy takich osób jak ja przez tysiące i jest to co jest.

 57. marta czaplinska

  marta czaplinska

  Miesiąc temu

  Czasem trudno zrozumieć i zaakceptować zachowanie dzieci z autyzmem, nie ukrywajmy tego, jednak nastwienie otoczenia zmienia się diametralnie gdy wiedzą o co chodzi. Nie oczękuję, aby rodzice przy każdej napotkanej osobie strzępili język i tłumaczyli się. Sposobem na to jest wręczanie osobom krytykującym wizytówek/karteczek z hasłem "Zrozumieć Autyzm" z odnośnikiem do strony, na której mogą sobie o nim więcej poczytać. To wiele osób uspokaja/zamyka im usta/budzi wyrozumiałość. Piszę to jako osoba opiekująca się dziećmi z autyzmem i upośledzeniem umysłowym. Wiem jakie ciężkie chwile przechodzą rodziece i dzieci jednak zrozumienie potrzebne jest z obydwu stron.

 58. Maciej Trocha

  Maciej Trocha

  Miesiąc temu

  sam jako instruktor plywania mam chlopca z autyzmem. nie wyroznia sie na tle innych

 59. madoka madi

  madoka madi

  Miesiąc temu

  AUTYZM TO NIE CHOROBA!!

 60. Anna Kochańska

  Anna Kochańska

  Miesiąc temu

  Więcej szczepionek od urodzenia ..otwórzcie oczy.. zacznijcie myśleć i łączyć fakty..

  • Dawid Utrata

   Dawid Utrata

   Miesiąc temu

   @Anna Kochańska w tym, że powinniśmy wszystcy mieć prawo do wyboru to zupełna prawda, sam jestem za tym, by nic nikomu nie zabraniać, a raczej przekonać, że ten lub inny wybór jest lepszy. Inną rzeczą jest ta myśl o tym, że lekarze nie chcą nas wyleczyć, lecz ciągle leczyć. Za przykład wezmę mojego ojca, który cierpiał ostatnio na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Lekarze podarowali mu leki o ogromnej cenie ( kilka tysięcy dla osoby prywatnej, nie będę sypał liczbami bo sie nie pamiętam) po miesiącu ojciec jest zdrów jak ryba. Również pozdrawiam Ciebię i twoją rodzninkę 😀

  • Anna Kochańska

   Anna Kochańska

   Miesiąc temu

   @Dawid Utrata Też bym chciała, żeby działały A nie szkodzily. Niestety nie jesteś świadomy o co tu chodzi..nikomu z farmaceutyki nie zależy na tym, żebyś był zdrowy.tylko na tym , żeby Ciebie ciągle leczyć. To super , że już u Ciebie Ok o życzę Ci wszystkiego.dobrego. każdy ma prawo wyboru.a raczej powinien mieć. Jeśli boisz się Odry zaszczep się. Przecież wtedy podobno jesteś odporny. Jeśli ja mam kupę problemów zdrowotnych z dziećmi też powinnam mieć wybór. A nie zastraszanie i gowno wszystkich obchodzą moje problemy i koszty wizyt u lekarzy .nikt już za to nie zwróci, do tego lekarze są zastraszani i sami nie szczepią swoich dzieci ..posłuchaj wypowiedzi lekarzy którzy mówią prawdę o szczepieniach, nie daj się.oglupiac.nas programują .I coś ci powiem.tobie powiedzieli, że choroby czyli nopy po szczepieniach są rzadko..mówią, że nie.ma zarejestrowanych NOPów.. A skąd rodzice mają wiedzieć, że to nopy jak lekarze mówią tylko.o gorączce i zaczerwienieniu? Ty wiesz ile.u mnie.wystapilo.nopów? Po 10 latach od urodzenia 1wszego dziecka przez przypadek w necie znalazłam pierwsze informacje o tym jak inne nopy wyglądają..wszystko zaczęło się sklejac w całość..poza tym nie chcą rejestrować NOPów mówią? Że to przypadek , że w tym czasie że to na pewno nie po szczepieniu..daj spokój.. każdy odpowiada za siebie..I tyle..nikt mi nie ma prawa narzucać trucizny A tak się robi..świat jest inny.niz myślisz. Pozdrawiam.

  • Dawid Utrata

   Dawid Utrata

   Miesiąc temu

   @Anna Kochańska Rozumiem twoje zdanie, aczkolwiek choroby tego typu (poszczepieniowe) zdażają się na tyle rzadko, że ryzyko powrotu takiej np. Odry jest dużo groźniejsze (po wybuchu "trendu" antyszczemieniowego choroba ta znacznie powróciła). Sam po jednej z szczepionek trafiłem do szpitala na ostrym dyżurze. Nie odbilo się to na moim teraźniejszym życiu (może miałem szczęście), a w temacie metali ciężkich w szczepionkach, to się nie znam, ale jeżeli takowe się pojawiają, to powinniśmy raczej pomyśleć o zmianie składu, a nie kompletnym nie szczepieniu dzieci. Zachęcam do dyskusji.

  • Anna Kochańska

   Anna Kochańska

   Miesiąc temu

   @Dawid Utrata O to mi chodzi , że ta choroba to powiklanie po szczepieniach..najpierw dziecko rodzi się zdrowe i nagle bach..autyzm..mam dzieci i też wystąpiły.powiklania ale nikt nie mówił mi jakie prócz gorączki i czerwonego miejsca mogą być niepożądane odczyny. Dzieciom nagle wiotczeją mięśnie, przestają mówić, pojawia się agresja, problemy z nauką? Pamięcią, koncentracją, nadwrażliwość na światło, dźwięk.. nagle ni stąd ni zowąd cechy autystyczne..depresje..i inne..Ale lekarze będą bronić się nogami.i rękami.ale będą dalej ten syf podawać bo.mają nad głową szefa..do 6 mies u dziecka nie ma bariery krew mózg.. czyli syf z dodatków szvzepionkowych czyli aluminium itp leci do mózgu i atakuje układ nerwowy..i teraz loteria..poradzi sobie dziecko czy nie...hmmm..ciekawe skąd ten wysyp autyzmu..coraz większy...nieee..niemożliwe, że to od szczepionek..przecież to samo dobro...

  • Dawid Utrata

   Dawid Utrata

   Miesiąc temu

   Nie rozumiem. Wytłumacz o co ci chodzi

 61. monika muron

  monika muron

  Miesiąc temu

  Toksyny w mózg w pierwszych godzinach dziecka życia i jeszcze taka matka się zastanawia dlaczego i gdzie błąd

 62. Marta Iwańska

  Marta Iwańska

  Miesiąc temu

  Zgodnie z aktualnymi danymi 1 na 68 osób daje łapkę w dół przy tym filmie.

 63. Aniu Err

  Aniu Err

  Miesiąc temu

  Szczepcie dzieci dalej.

 64. heartduszko

  heartduszko

  Miesiąc temu

  Film próbowałam obejrzeć 3 razy. Za każdym razem zaczynałam płakać. Bardzo dziękuję za ten film. Cieszę się, że ten film powstał. Szkoda, że taki krótki.

 65. krzysztof wrem

  krzysztof wrem

  Miesiąc temu

  Podziwiam rodziców. Zawsze myślałem że nie dałbym rady psychicznie zajmować się chorym dzieckiem. No chyba że jak się rodzi to się jakis instynkt włącza.? Ale myśl że będzie całe życie uzależnione odemnie i nie da rady mi dac wnuków, przerasta mnie.

 66. TNiCZ

  TNiCZ

  Miesiąc temu

  Autyzm atypowy here

 67. Mniszex

  Mniszex

  Miesiąc temu

  Niesamowity smutek bije od rodziców tych dzieciaków. Ich życie to teraz misja, którą muszą wypełnić. Odnoszę wrażenie, że gdy byłem młodszy, to w telewizji można bylo znaleźć więcej tego typu materiałów, dzięki czemu świadomość społeczna była na zupełnie innym poziomie, niż jest dziś. Ogłupianie ludzi w mediach osiągnęło apogeum i chyba najwyzszy czas coś z tym zrobić. Przesyłam słowa uznania i ściskam kciuki, aby nigdy nie zabrakło tym osobom sił.

 68. tymon kamiński

  tymon kamiński

  Miesiąc temu

  Kuba ma wielki tatent

 69. tymon kamiński

  tymon kamiński

  Miesiąc temu

  Lepienie z pladteliny jest super

 70. Justyna Krol

  Justyna Krol

  Miesiąc temu

  Autyzm się leczy, przede wszystkim dietą bez mleka, glutenu i cukru

  • sweet little tweety

   sweet little tweety

   Miesiąc temu

   I terapia! Dieta może tylko wspomóc.

 71. Minimal Nation

  Minimal Nation

  Miesiąc temu

  Bo Ludzie Polacy w tych czasach są Poyebani i Wygodni. ;)) pewnie połowa tutaj co komentuje jest właśnie poyebana bo coś zobaczy w internecie o chorobach to są kulturalni zrozumiali a co do czego przyjdzie to chamy Prostaki Cebulak za nowe buty by utopili w łyżce wody.. Wiem coś o tym porąbanym społeczeństwie mam taką pracę gdzie spotykam dużo Polaczków codziennie i nie wytłumaczysz im że białe jest białe a czarne jest czarne :))

 72. Julia Stromecka

  Julia Stromecka

  Miesiąc temu

  Dziękuję za ten film ❤️❤️❤️

 73. B R

  B R

  Miesiąc temu

  Wooow te figurki z plasteliny są niesamowite!

 74. katterona a

  katterona a

  Miesiąc temu

  jarek-kefir.org/2013/11/24/autyzm-jest-uleczalny-poznaj-zaskakujaca-historie-wyleczonego-dziecka/

 75. kasia4198

  kasia4198

  Miesiąc temu

  Jako pedagog specjalny i osoba, która na codzień pracuje z osobami ze spektrum mogę śmiało powiedzieć Wielkie dzięki! Ten film to kwintesencja tego co należy wiedziec! Autyzm to nie choroba! Niech ludzie w końcu to zrozumieją, niech zaakceptują to l, ze są takie osoby i ze będą! Pozdrawiam!

 76. 2czablok

  2czablok

  Miesiąc temu

  Rafał, genialny materiał. Jesteś najlepszym dziennikarzem w tej całej polskiej papce medialnej ze świetnym warsztatem

 77. vrediana

  vrediana

  Miesiąc temu

  Przestałam oglądać, kiedy padło słowo "choroba".

  • vrediana

   vrediana

   Miesiąc temu

   @Abisme Dla mnie to już za duży stres. Po ostatnim zalewie bezmózgich treści na temat autyzmu boję się cokolwiek takiego oglądać albo czytać. Miałam nadzieję, że tu będzie inaczej, ale niestety nie. Czy naprawdę tak trudno zapytać samych zainteresowanych? Dostęp do samorzeczników jest nieograniczony. Jest fundacja Prodeste, jest Jasna strona spektrum. To naprawdę nie jest trudne. :(

  • Abisme

   Abisme

   Miesiąc temu

   vrediana prawdę mówiąc chciałam zrobić to samo, ale zdecydowałam się na kontynuację i jestem rozczarowana. powiedzmy, że intencja była dobra.

 78. Marta Iwańska

  Marta Iwańska

  Miesiąc temu

  Opowiem Wam, jak postrzegam świat jako osoba neurotypowa. Dla zewnętrznego obserwatora jestem po prostu nieśmiała, ale od środka to wygląda nieco inaczej. Nie przepadam za wystąpieniami publicznymi, ale moje trudności to coś więcej niż wstyd, brak wiary w siebie czy lęk przed oceną. Niektóre doznania zmysłowe sprawiają, że generowanie mowy jest dla mnie trudne. Głośna muzyka, mocne oświetlenie czy zbyt duża ilość różnokolorowych przedmiotów w pomieszczeniu rozprasza mnie i powoduje, że ciężko mi się skupić w ustach i w gardle, i na tym, co mam przekazać. Unikam kontaktu wzrokowego, ponieważ koncentruję się na tym, co widzę w głowie. Próbuję to przetłumaczyć na słowa i nie mogę w tym czasie patrzeć na czyjąś twarz. Poza tym ciężko mi wyczuć, jaki mamy wspólny zakres wiedzy, do której mogłabym się odnieść w rozmowie. Aby komunikacja była możliwa, muszę stale sobie przypominać, że rozmówca nie jest mną, nie wie i nie widział tego co ja, nie widzi zawartości mojego umysłu. Moja mama jest w stanie się domyślić wielu rzeczy, których nie dopowiem, ale ludzie poza domem niestety nie. Nie wiem, co ze mną będzie, kiedy jej zabraknie.

 79. Agnieszka Sadowska

  Agnieszka Sadowska

  Miesiąc temu

  Współczuje tym ludziom oczekując dziecka na pewno nie myśleli że przyjdzie im nieść taki krzyż ... szkoda dzieci bo jak rodzice umrą to już nikt się nimi tak nie zajmie :(

 80. A bunny that will chew on your cables

  A bunny that will chew on your cables

  Miesiąc temu

  Nie mieszkam w Polsce, i teraz dopiero widzę jak bardzo zacofane jest społeczeństwo w Polsce. W miejscu w którym teraz mieszkam ludzie z autyzmem nie są widziani jako "dziwolongi" tak jak w Polsce. Ludzie normalnie przechodzą obok takich osób, nie gapią się na nich tak jak większość społeczeństwa w Polsce. Nie ma obgadywania rodziny takiej osoby poza ich plecami tak jak w Polsce. Bardzo smutne że społeczeństwo w Polsce tak wygląda. Dlatego też raczej nigdy się tam nie przeprowadzę.

  • Eva Sawicka

   Eva Sawicka

   Miesiąc temu

   W jakim kraju tak jest?

 81. Maj Si

  Maj Si

  Miesiąc temu

  Świetny ten film ☺ Dzięki Tobie lepiej znamy autyzm- jak to wygląda 'od środka'. Dzięki takim filmom będzie więcej zrozumienia, empatii na świecie ❤☺

 82. RemusRMS

  RemusRMS

  Miesiąc temu

  Film wspaniały, polecę go każdemu. Jeśli ktoś chce poszerzyć wiedzę o spektrum autyzmu polecam Uwaga! Naukowy Bełkot m.plchannel.net/vision/wideo-thqQ-hPcChg.html

 83. UltraJot U

  UltraJot U

  Miesiąc temu

  Świetny odcinek !!! ZROZUMIENIA....tego rzeczywiście brakuje ludziom widzącym "dziecko strzelające focha lub wrzeszczące w sklepie". Większość oczekuje wyprowadzenia gnojka, zlania go tak żeby nikt nie widział i zmuszenia go do stania grzecznie i cichutko w szeregu....a przecież wiadomo co powoduje takie zachowywanie się dzieci - oczywiście spisek koncernów farmaceutycznych, czyli szczepionki. Czego oczekiwać od ludzi, którzy w ten sposób postrzegają problem...? Ten odcinek powinien zaczynać rok szkolny w każdej szkole - od podstawówki do liceum...!!!!

  • sweet little tweety

   sweet little tweety

   Miesiąc temu

   Ludzie szczepienie jest ważne. Wpojcie to sobie to głowy. Autyzm jest uwarunkowań genetycznie różnymi czynnikami a nie od szczepionek. 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ Ja mam może aspergera ale przynajmniej mam coś w głowie. 😉

  • sweet little tweety

   sweet little tweety

   Miesiąc temu

   Co ma spisek koncernów farmaceutycznych do tego odcinka? Kolejny z antyszczepow?

 84. Vito Cambareri

  Vito Cambareri

  Miesiąc temu

  Mieszkasz w lodzi

 85. Viktor Zittergold

  Viktor Zittergold

  Miesiąc temu

  Sam jestem autystą (Aspergerem) i muszę przyznać, że ten film jest bardzo dobrze przemyślany i jest bardzo potrzebny. Co prawda nie znalazłem za wiele podobieństw między mną, a Kubą (też mam 16 lat), ponieważ mam zespół Aspergera, ale za to doszukałem się WIELU podobieństw w kwestii poglądów matek na temat swoich autystycznych dzieci i ich wychowania, z poglądami mojej matki. Niektóre zwroty jak np. "szyba" są mi dobrze znane. Wysłałem powyższy film mamie na Messengera z krótkim stwierdzeniem: ,,Ile Ty się w życiu kobieto narobiłaś. Na co dzień o tym nie myślę, ale czasem sobie przypomnę. I doceniam Twoją determinację." Serdecznie Ciebie pozdrawiam Rafał! Jak zwykle świetna robota. Może zaprosisz, albo spotkasz się z Aspergerem. Mało jest o nas, a jestem bardzo ciekaw, na ile jesteśmy "tacy sami" 😉

 86. margaret Weso

  margaret Weso

  Miesiąc temu

  Coraz wiecej dzieci rodzi sie z autyzmem szczegulnie w usa .szanujmy sie nawzajem ludzie

 87. Marcin Łuczyk

  Marcin Łuczyk

  Miesiąc temu

  Polecam bardzo gorąco materiał Dawida z kanału Uwaga! Nałkowy Bełkot! na ten temat

 88. Karo_dark

  Karo_dark

  Miesiąc temu

  Rzadko komentuje filmy, ale ten jest wyjątkowy. Daje tyle świadomości nam tym zwykłym ludziom, którzy nie rozumieją takich rzeczy jak autyzm lub inna niepełnosprawność. Dziękuję, że jesteś, pomagasz nam otworzyć oczy i serce.

 89. Pal Teleki

  Pal Teleki

  Miesiąc temu

  Autyzm nie istnieje tylko debile chcą usprawiedliwić swoją głupotę lenistwo i niekompetencje

  • Pal Teleki

   Pal Teleki

   Miesiąc temu

   @Spriker co piszę to myślę co myślę to mówię co mówię to piszę.

  • Spriker

   Spriker

   Miesiąc temu

   @Pal Teleki nie wiem

  • Pal Teleki

   Pal Teleki

   Miesiąc temu

   @Spriker już wiesz jaką

  • Spriker

   Spriker

   Miesiąc temu

   @Pal Teleki jaka?

  • Pal Teleki

   Pal Teleki

   Miesiąc temu

   @Spriker mam dla ciebie dobrą wiadomość :D

 90. Sara Kozłowska

  Sara Kozłowska

  Miesiąc temu

  Ciężkie życie tych mam, ale to są niesamowicie wspaniale matki.

  • sweet little tweety

   sweet little tweety

   Miesiąc temu

   A ciężkie życie takich dzieci to już nie?

 91. Monika Monika

  Monika Monika

  Miesiąc temu

  Mam 3 letnie syna również ma autyzm. Jest inny od typowego dziecka ale również nie jest typowym dzieckiem autystystycznym wie że nie można robić wielu rzeczy nigdy nie wyszedł by z okna kiedy jest otwarte nie podchodzi za blisko jest w miarę możliwości samodzielny. Jak idzie się kąpać to wie wszystko rozumie ale owszem są problemy z komunikacją bo mówi tylko mamą, tata ,baba ,mniam , Daj, to , bam ale naśladuje dźwięki przy nauce lubi nowości. Ludzie nie widzą u niego choroby a jedynie gdzie źle się poczułam był kościół i starsze Panie ,które patrzyły na mnie jak na zła matkę. A tak zawsze jest chwalony za wspaniałe zachowanie

 92. Raphael Newman

  Raphael Newman

  Miesiąc temu

  Ja nie mogę talent niesamowity! Kibloptak! Te rzeźby z plasteliny są genialne! Salvador Dali w kwestii rzeźby! Podziwiam, chłopak powinien studiować rzeźbę na ASP. To nie jest jakaś szydera. Ja naprawdę tak myślę.

 93. Iwona Kobaka

  Iwona Kobaka

  Miesiąc temu

  Rafale. Przepiękny film i dziękuję za niego. Nauczyciele - puszczajcie go dzieciom i młodzieży w szkole. To najpiękniejsza lekcja wychowawcza i społeczna.

 94. Justyna Mroczek

  Justyna Mroczek

  Miesiąc temu

  Autor «kibloptaka» , cóż za fantastyczny chłopiec ! Mimo wielkiej trudności jaki piękny sposób wypowiedzi! Ileż zdecydowania w tym chociażby wymienianiu potraw, ile fantazji w kibloptaku, ile nadzieji na spełnianie marzeń (komputer). Brakuje tych cech nam jako społeczeństwu

 95. Natalia B

  Natalia B

  Miesiąc temu

  Chciałabym prosić o podobny reportaż o osobach leczonych psychiatrycznie. Różne rozpoznania, przede wszystkim chad, depresja, schizofrenia. Info. dotycząca tego, że przy obecnej farmakoterapii nawet nie rozpozna się kto choruje z naszego otoczenia, jeśli sam nam nie powie. Ważne też wydaje mi się jest przedstawienie tego na ile życie dało takiej osobie w kość przed postawieniem diagnozy, bo w większości przypadków tak jest. Brak opieki i zainteresowania ze strony rodziny pacjenta, bardzo częste. Radzenie sobie w życiu mimo przewlekłej choroby, sposoby terapii, podejmowanie pracy. Chorych jest coraz więcej, studiują z nami, pracują, są wykładowcami, pielęgniarzami, lekarzami, malarzami, pracują w budownictwie. Możemy mieć chorą koleżankę, ciocię i o tym nie wiedząc określić chorych jako 'wariatów', czym sobie na to zasłużyła? Chorobą?

 96. Jan Kowalski

  Jan Kowalski

  Miesiąc temu

  Ludzie nie są i nie powinni być jednakowi. Ludzie nienormalni są potrzebni. Ja też mam autyzm, a mając 1,5 roku wyskoczyłem z okna z wysokości 2 metrów. Całe szczęście nikt tego "autyzmu" u mnie w dzieciństwie nie "zdiagnozował". Postępactwo XXI w . ma w zwyczaju nad każdym się użalać i starać się naprawiać błędy, których się już na prawić nie da, zamiast myśleć o tych, którzy dopiero na świat przyjdą. TRZYMAJ SWOJE DZIECKO ZA RĘKĘ CAŁE ŻYCIE! Widziałem kiedyś jak matka uczyła chodzić 2 latka ze smyczą na barkach, dzieciaczek chciał upaść na trawie to ciągnęła do góry, po kilku próbach upadku, wkurzyła się, wpakowała dzieciaka do wózka i poszła dalej.

 97. Zbieram 50 subow Bez filmów

  Zbieram 50 subow Bez filmów

  Miesiąc temu

  Bardzo wartościowy film. Dziękuje

 98. Natalia Bartman

  Natalia Bartman

  Miesiąc temu

  autyzm to nie choroba!! to smutne, że nawet mama dziecka z autyzmem operuje tym mitem. Mitem, który przyczynia się do tego, że unika się osob z autyzmem. Ludzie boją się chorob psychicznych, a nazywanie autyzmu chorobą daje im poczucie, że taka osoba jest niebezpieczna. To szalenie ważne by nie powielać tego mitu

  • Szczera

   Szczera

   2 dni temu

   Myślę, że jeszcze większym problemem jest strach przed osobami chorymi psychicznie.

 99. veronique victoire

  veronique victoire

  Miesiąc temu

  Chciałam bardzo podziękować za owy materiał. Nigdy nie przestanie zaskakiwać mnie to jak wspaniałymi osobami są osoby ze spektrum autyzmu i nadal okropnie boli mnie to jak społeczeństwo nawet nie stara się w większości takich osób zrozumieć. Takie materiały są na wagę złota, raz jeszcze dziękuję.

 100. Shantee

  Shantee

  Miesiąc temu

  Moja córka ma Zespół Aspergera jest to łagodniejsza odmiana autyzmu. Jest wysokofunkcjonującym dzieckiem jednak nie odnajduje zrozumienia w szkole która z góry zakłada że autyzm to wymysł dzisiejszych czasów. Nauczyciele podważają diagnoze i wmawiają nam np. schizofrenie lub borderline. Wysyłają pisma do sądów aby są przyjrzał sie rodzinie dokładniej. Oczywiście każda sprawa kończy się umorzeniem w momencie pokazania przeze mnie teki dokumentów. Przez równieśników jest nierozumiana i odtrącona. Obecnie ma nauczanie indywidualne z racji tego że szkoła nie była wstanie podołać. Mamy orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jest tam mnóstwo punktów do których szkoła powinna się stosować. Mamy opinie psychologów z zaleceniami dla kadry pedagogicznej. I co? i nic z tego nie wynika. Dziecko jak było wyizolowane tak jest nadal. Nauczyciele mają w nosie zalecenia. A najgorsze jest otoczenie. Oczywiście słowa że córka jest niewychowana, rozpieszczona i bóg wie co jeszcze słysze na każdym kroku. Niezrozumienie tematu jest najgorsze. Obecnie córka ma 15 lat i gdyby nie to że jestem uparta i jak mnie wywalą drzwiami to wejde oknem nie miała by nic. Ani terapii ani lekarza nic...psychiatria dziecięca w naszym kraju leży. Pozostają jedynie fundacje które zajmują się takimi dziećmi ale one tez już powoli się przepełniają. Nie wiem jaka będzie przyszłość mojego dziecka ale póki co robię wszystko aby wyrosła na spełnioną szczęśliwą kobietę.

Następny